
Zaujímam sa o psychogenealógiu a – ako inak – začal som s ľuďmi a priezviskami Beňová, Beňo. (https://www.koreneakotvy.eu/?p=2083). Štúdiom histórie som sa potom dopracoval k menu Benjamín z obce obce Beňov/SK, čo by mohol byť aj náš spoločný predok. A pretože sa k tejto obci viaže aj meno rodiny známeho dobrodruha Mórica Beňovského (Maurice Benyovszky de Benyó et Urbanó), pokúšam sa teraz – zo získaných odpovedí a názorov na nasledujúce otázky – o jasnejší a ucelenejší obraz a názor v „tejto veci“ .
A) Majú podľa Vás „Beňovci“, tak ako ste ich mal/a možnosť poznať vo svojej rodine, nejakú výraznejšiu psychologickú charakteristiku – povahu, vlastnosť či charakterový alebo temperamentový rys?
(Uvediete príp. aj akú?: ……………………………………………………………………………………….. )
B) Teraz zakrúžkujte jednu z odpovedí (áno príp. nie) v každej z nasledujúcich otázok:
b1) Zaujíma-li by Vás príbehy ľudí, ktorí sa majú rovnaké prizvisko ako Vy (Beňo/ová) ? nie áno
b2) Vy sám/a charakterizu jú Vás vlastnosti uvedené v názve tejto stránky príp. aspoň niektorá či niektoré z nich (hľadajúci/a, protestujúci/a, nezdolný/á a vzdialený/á) ? nie áno
b3) Máte povedomosť o takejto osobe vo Vašej rodine – v jej súčasnosti či histórii? nie áno
Svoje odpovede a príp. otázky či pripomienky posielajte na adresu pavel.beno@koreneakotvy.eu. Ďakujem za spoluprácu a v prípade záujmu Vás budem aj naďalej informovať o našom snažení.
PhDr. Pavel Beňo, Tel. +421 949292782, +420 602349848
Miesto pre vaše odpovede a vaše príbehy:
1. (Muž) : A) V našej rodine sa dajú vysledovať všetky vyššie uvedené charakteristiky či vlastnosti, to zn. (hľadajúci, protestujúci, nezdolní(?) a „vzdialení“). A potom je tu prítomná aj istá štedrosť-veľkorysosť. Ale samozrejme nie u všetkých a nie v rovnakej miere! Máme však v rodine aj ľudí, ktorí sa prejavovali aj ako nenápadní až utiahnutí, skrátka typickí introverti. Možno to bolo dané vzťami v rodine a ich výchovou. Otázky b1 – b3: 3 x áno
2. (Muž): A) družný, velmi charakterný, majú radi inovácie, pokrok, pracovať s víziou, čestný, nikdy sa nepovyšovali. Otázky b1 – b3: 3x áno
Beňo/vá – Benyo – Benyó … (gallery)
Založenie osady Beňov/SK
Pôvod rodu zakladateľa/zakladateľov tejto usadlosti (Benjamin & Urban) sa odvodzuje od bána Michka, ktorý žil pravdepodobne v dobe kráľa Abu Samuela (1041-1044). Potomkovia bána Michka boli členovia rodu Vághy. Vághyovci patrili do družiny okolo Felicína Zacha, ktorý sa pohyboval v blízkosti Matúša Čáka a potom v blízkosti kráľa Karola Róberta de Anjue. Felicián Zach v r. 1330 na hrade Vyšegrád zaútočil na kráľa Karola Róberta, aby tak chránil česť svojej dcéry. Kráľ ho za to odsúdil na smrť a dal vyvraždiť aj rod Zachovcov do tretieho kolena. Vághyovci, ako členovia Zachovej družiny, si zachránili život útekom do Poľska. Odtiaľ sa pravdepodobne v 2. generácii vrátili v dobe kráľa Žigmunda. Boli to bratia Benjamín a Urban, ktorí v Žigmundovej armáde bojovali v nikopolskej bitke 25.9.1396. Za zásluhy ich kráľ Žigmund prijal medzi uhorskú šľachtu v roku 1423 a obdaroval ich majetkami pozdĺž Váhu. Benjamín získal malé územie na pravej strane Váhu neďaleko od Považského hradu. Urban dostal malé územie na ľavej strane Váhu, oproti Beňovu (pri obci Rašov). Po Benjamínovi bola pomenovaná obec Beňov a po Urbanovi bola pomenovaná obec Urbanov. Tu sú počiatky rodu Beňovszkých a Urbanovszkých. Oba rody spoločne vlastnili obe obce, majetok spravovali spoločne a uvádzali si predikát z Beňova a Urbanova – „de Benyó et Urbanó“.
Kedy predikát začali používať zatiaľ neviem, ale predpokladám, že až po vzniku osady Beňov, A bohužiaľ sa mi nepodarilo zistiť,koľko detí mal Benjamín, ktorý stojí na začiatku používania priezviska Beňo. Ale zdá sa byť celkom logické, že osadníci z Beňova používali meno resp. priezvisko „Beňo“ ešte predtým, ako začali používať priezvisko Beňovský.
Priezvisko „Beňovský“ sa ťeda vzťahuje k lokalite a zatiaľčo priezvisko „Beňo“ k menu jej zakladateľa (Benjamín). Prečo a kedy sa tieto rody rozdelili, to nevieme. Vieme však, že v Beňove nezostali a už otec Mórica Beňovského – plukovník Sámuel Beňovský – sa narodil a aj skonal v mestečku Vrbové. A tam sa narodil aj jeho syn Móric.
Ako sa priezvisko „Beňo“ rozširovalo ďalej presne neviem, ale celkom zaujímavé pre mňa bolo, keď som na stránkách www.geni.com objavil meno Andreas Benyo (1607?), ktorý sa narodil v Dulove pri Trenčíne. Zaujímavé je hlavne to, že jeho syn Štefan (1672-?), ale aj vnuk Ondrej (1697-1762) a pravnuk Ondrej (1744-?) sú už zapísaní pod priezviskom „Beňo“ …
Exodus“Beňovcov“ z Beňova mohol byť spôsobený ťažkými životnými podmienkami a následnými sedliackými vzburami (1606 príp. 1672), ktoré vypukli na Orave. Hlavne tá duhá (1672) – niekedy označovaná podľa mena svojho vodcu ako „Pikova“ – spojená s tvrdými represáliami účastníkov vzbury po jej potlačení, mohla spôsobiť, že sa Beňovci vydali hľadať bezpečnejšie územia v južnejších oblastiach Uhorska.

Tým by sa dala vysvetliť aj skutočnosť, že najčastejší výskyt priezviska „Beňo“ bol a stále je na Strednom Slovensku, hlavne v okolí mesta Zvolen. Ale nielen tam, lebo dobrodružná povaha „Beňovcov“ ich viedla ďalej – na Dolnú zem, ale aj do Severnej a Južnej Ameriky, kde sa tieto priezviská (Benyo,Benyó) vyskytujú pomerne často a hlavne v USA.
Iné lokality na Slovensku, ktoré by sa mohli viazať k menu „Beňo“:
Beňova Lehota (Dolný Kubín)

Beňova skala (Strážovské vrchy)

Lokality mimo Slovenska
Je pravdepodobné, že rodáci z „hniezda“ v Beňove/SK – nech už sa volali či volajú „Beňo/ová“ alebo „Beňovský/á“ – disponujú spoločným genofondom. Ten by mohol v nejakej forme pretrvávať až do súčasnosti. A ako to ukazuje titulok, mohli by to byť ľudia „hľadajúci, protestujúci, nezdolní(?) a vzdialení„.
Práve preto som sa rozhodol, že budem oslovovať ľudí tohoto priezviska a príp. mena (Beňo/Beňová ... Benyo, Benyó …) a na základe ich príp. odpovedí na hore uvedené otázky pátrať, čo by sme mohli mať spoločné (pôvod, rodinné či sociálne väzby, vlastnosti či charakterové rysy, atp. . Samozrejme okrem toho, ako o tom hovorí často aj švajčiarsky autor D. Ganser, že sme členmi spoločnej jednej „ľudskej rodiny“ (Menscheitsfamilie).
Ako to vidíte Vy?