Dolnozemské srdce v zrkadle Vašej duše – aktuálna anketa!

Pomôžte nám nájsť odpoveď na otázky:

  • Koľko z pôvodnej domoviny na Dolnej zemi – V Maďarsku?, Srbsku?, Chorvatsku?, Rumunsku?, Bulharsku? … – zostalo v srdciach tzv. presídlencov na Slovensko a ich potomkov?
  • Koľko „Slovenska a slovenskosti“ zostalo v srdci Slovákov žijúcich na Dolnej zemi? ( V Maďarsku?, Srbsku?, Chorvatsku?, Rumunsku?, Bulharsku? …)

Tzv. transgeneračná psychológia sa venuje otázkam prenosu skúseností, traumat, ale aj osobnostných charakteristík z minulých generácií na tie budúce (tzv. faktor predkov). Z takéhoto pohľadu je zaujímavé sledovať dopad niektorých historických udalostí – a hlavne tých dramatických – na život obyvateľov Strednej Európy, ktorá bola v minulosti plná rôznych otrasov s ďalekosiahlym dopadom na ľudí, žijúcich na jej území.

„Presídlenie“ (kolonizácia, e/imigrácia …) jednotlivca, rodiny alebo skupiny obyvateľov sa obvykle odrazí aj v psychike tzv. „presídlencov“. – Prinajmenšom v tom, že majú „dve domoviny“ (domovy). Okrem tej, kde teraz žijú je to aj tá, z ktorej pochádzajú – oni sami, alebo ich predkovia.

Tzv. presídlenie (Výmena obyvateľov … z roku 1946) bolo výrazným zásahom do života mnohých ľudí – Slovákov aj Maďarov. Od tej doby uplynulo viac ako 75 rokov a cieľom nášho snaženie, resp. jeho prvej časti, je hľadať odpoveď na otázku:

Koľko z pôvodného „domova a domoviny“ v Maďarsku zostáva v srdciach Slovákov presídlených z Dolnej zeme na Slovensko a ich potomkov?

K tomuto účelu bolo vytvorené aj štrukturované interview, ktoré je určené predovšetkým záujemcom – ženám i mužom – o tému transgeneračná psychológia príp. o užšiu spoluprácu s našou skupinou.

Jedno srdce – dve domoviny – dve čísla …

Prvým krokom či akýmsi „vstupom“, ktorým podporíte takéto snaženie je splnenie nasledujúcej úlohy:

Ako potomkovia tzv. „presídlencov“ z Maďarska na Slovensko máme zrejme vo svojom srdci miesto (náklonnosť, pochopenie, sympatia) pre každý z týchto štátov. Dokázal/a by ste odhadnúť aj to v akom pomere to platí pre Vás osobne? (Napr. SK = 50%, HU = 50% …) Vaše „dve čísla pre dve domoviny“ (odhad v poradí 1. SK, 2. HU) pošlite na náš kontaktný e-mail info@koreneakotvy.eu!

Moje „srdcovky“: SK (….. %); HU (….. %)

Pomôcka – ako určiť „dve čísla“? – Skuste odhadnúť, koľko % svojho času ste – „v myšlienkach“ alebo „v realite“ (napr. pri styku s krajanmi či sledovaním ich života v Maďarsku, atp.) – „trávili“ na Dolnej zemi, v domove Vašich predkov – napr. za posledný 1 mesiac či rok ?

Prvé odpovede na otázku Koľko z pôvodnej domoviny na Dolnej zemi – v Maďarsku – zostalo v srdciach tzv. presídlencov na Slovensko a ich potomkov? : 1.“75: 25″ – 2.“60:40″ – 3.“90:10″ – 4.“60:40″ – 5.“65:35″ – 6. „100:1“.- 7. „96:4“ – 8. „60:40“ – 9. „75:25“- 10. „60:40“ – 11. …

Výsledky nášho snaženia potom zverejníme na našich webových stránkách príp. aj inde.

Poznámka: Paralene či následne chceme takto oslovovať aj našich krajanov v zahraničí – napr. v Maďarsku – otázkou : Koľko z pôvodného „domova a domoviny“ na Slovensku zostáva v srdciach potomkov Slovákov žijúcich v Maďarsku? (Hány szlovákiai eredeti „otthoni és hazai“ marad a szlovákok leszármazottai szívében, amelyek Magyarországon élnek?) – HU (…. %); SK (…. %)

Prvá odpoveď: 1. „95:5“, 2. …

Do vašej pozornosti:

Dolnozemské srdce – foto/video prehliadka prác autoriek/autorov, hlásiacich sa ku svojim dolnozemským koreňom. Termín a miesto: 11/2024, Matúškovo/SK.

V rovnakom termíne sa uskutoční aj seminár/workshop s názvom

Psychogenealógia & transgeneračný prenos.

Podrobnosti žiadajte na emailovej adrese: info@koreneakotvy.eu.

V kontexte stretnutia budeme hľadať odpoveď na otázky: 1. Existuje podľa Vás niečo ako „dolnozemské srdce“? 2. Ak áno, ako sa prejavuje a čo je pre také srdce charakteristické?